Tatrzańskie jaskinie: gdzie wejdziemy z dzieckiem

Szlak do Jaskini Mylnej i Raptawickiej. fot. Marcin Szkodziński

Po polskiej stronie Tatr odkrytych zostało blisko 900 jaskiń, z czego większość jest dostępna wyłącznie dla osób specjalizujących się w takich wyprawach. Są jednak jaskinie udostępnione dla zwykłych turystów, do których bez większych problemów wejdziemy także z dzieckiem.

W Tatrach Polskich, a konkretnie w Dolinie Kościeliskiej udostępnione zostały turystom cztery jaskinie. Najłatwiejsza do zwiedzenia jaskinia znajduje się jednak w reglowej części Tatr, a prowadzi do niej niebieski szlak nazwany „ku Dziurze”. Wybierając się do jednej z jaskiń warto wcześnie sprawdzić, czy młody odkrywca poradzi sobie z trudnościami terenu.

Jaskinia Dziura

Jaskinia ta znajduje się pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Białego. Składa się ona z jednej dużej przestrzeni i jest najłatwiejszą do zdobycia spośród tatrzańskich jaskiń.
Jednak i w tej jaskini należy uważać. Na jej dnie znajdują się manienie i liście, przez co podłoże jest bardzo śliskie.

Jaskinia Mroźna

Szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej znajduje najbliżej wejścia do Doliny Kościeliskiej. Jest oznaczony czarnym kolorem i prowadzi przez mostek nad potokiem Kirowa Woda. W jaskini oraz na szlaku prowadzącym do niej wprowadzony został ruch jednokierunkowy.
Jaskinia ma długość 773 metry i panuje w niej stała niska temperatura sześciu stopni Celsjusza. W związku z tym dobrze jest obierając ten kierunek wycieczki zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania.
Jaskinię tą można zwiedzać od maja do października i jest ona stosunkowo łatwa do przejścia. Nie powinna ona sprawić dzieciom trudności w przejściu, które trwa od 20 do 40 minut.

Smocza Jama

Jaskinia ta znajduje się w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Jaskinia ta ma kształt stromego korytarza przebijającego skałę na wylot. Jaskinia ta ma 44 metry długości i wyposażona jest w sztuczne ułatwienia w postaci drabinki i łańcuchów. Do jej przejścia potrzebna jest latarka.
Małe dzieci mogą mieć problem z jej przejściem.

Jaskinia Raptawicka

Chcąc wejść do jaskini Raptawickiej lub Mylnej trzeba wejść w głąb Doliny Kościeliskiej. Po minięciu zajścia na żółty szlak do Wąwozu Kraków po prawej stronie znajdziemy ścieżkę oznaczoną kolorami czarny oraz czerwonym. Kolor czarny zaprowadzi nas do Jaskini Raptawickiej.
Wejście do jaskini prowadzi po cztero – metrowym progu, na którym zamontowana została metalowa drabinka. Do zwiedzania jaskini niezbędna jest latarka i dużo ostrożności. W jaskini znajdują się tzw. studzienki sięgające ponad 4 metrów głębokości.

Jaskinia Mylna

Skręcając w lewo na rozwidleniu szlaków czerwonego i czarnego dotrzemy do Jaskini Mylnej. Po wejściu do wnętrza łatwo jest stracić orientację ze względu na ilość korytarzy, stąd też pochodzi nazwa jaskini. Bez latarki oraz dobrej orientacji w terenie lepiej jest nie zapuszczać się w jej głąb. Przejście tej jaskini może stanowić spory problem dla dzieci.

 

Zdjęcie w nagłówku:

Szlak do Jaskini Mylnej i Raptawickiej. fot. Marcin Szkodziński

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>